TEKNİK  ŞARTNAME

 

Mimari projeler, konusunda deneyimli bir mimari proje grubuna hazırlatılacaktır. Statik, mekanik, elektrik projeleri Mimari Proje Grubunun denetiminde yine alanlarında deneyimli proje gruplarına hazırlatılacaktır. Peyzaj ile ilgili projeler yapı sahipleri ile birlikte öngörülecektir. Binanın ön ve yan (yola gelen cepheleri) KOMPACT LAMİNAT olacaktır.Diğer cepheler mantolama olacak. Bu cepheler sıva üzerine dokulu mineral sıva ve silikonlu boya ile bitirilecektir. FİLLİ BOYA marka olacaktır.

Binaların taşıyıcı sistemi betonarme karkas olacak ve hazır beton kullanılarak yapılacaktır. Beton cinsi belediye statik büro tarafından belirlenecek olan C-30 C-35 sınıfı beton olacak ve ST3 nervürlü inşaat demiri kullanılacaktır. Gerek proje gerekse imalat safhasında yürürlüğe en son girmiş Deprem Yönetmeliğine bütünüyle uyulacaktır. Şantiyeye gelen her demirden ve dökülecek olan her betondan numuneler alınacak, yetkili laboratuvarlarda gerekli testler yapılacak ve test sonuçları raporlanıp arşivlenecektir. Ayrıca yapı sahiplerinin görevlendirdiği kişiler kendileri test ettirmek için beton ve demir numuneleri alabileceklerdir. Temeller zemin etütlerinin gerektirdiği tipte, sağlam zemin ve gro beton üzerine inşa edilecektir. Bodrum kat perdeleri betonarme olacaktır.Tüm betonarme imalatlar kaliteli bir kalıp sistemi kullanılarak yürütülecektir. Onaylı projelere tam uygunlukta imalat yapılacaktır. Arazi nihai kotlarına göre Altyapı Projesi hazırlanacaktır (Yollar, pis su, temiz su, yangın, yağmur, saha aydınlatma)

Dış duvarlarda ısı ve yalıtım normlarına uygun olarak 13.5 cm kalınlığında kilsan veya ytong  marka ytong kullanılacaktır. Dış duvarlar kara sıva olacaktır. Zemin kat altı mekânlar toprak altında kalıyorsa dış duvarlar betonarme olacaktır. İç mekânlarda projesine uygun kalınlıkta yutong kullanılacaktır. Dairelerin ortak olan duvarlarına ses izolasyonu için XPS levhalar konulacaktır.

 

Tasarım aşamasında Enerji Verimliliği sağlayan sistemler binaya adapte edilecek ve üst sınıf Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınacaktır.

 

Dış sıva çimento esaslı olacak kireç. Cephelerde KOMPACT LAMİNAT,Mimari Projeye uygun malzemeler kullanılacaktır. Kompact Laminat cephede kullanılacak profiller paslanmaz olacak. Zemin kat altı mekânlar toprak altında kalıyorsa dışarıdan hesaplarca gerekli olan ısı yalıtımı yapılacaktır. Alüminyum küpeşte, denizlikler ise mermer olacak.

İç mekânlarda  ABS veya LAFARGE makina alçı sıva tatbik edilecektir. Sıva yapılırken dış köşelerde kenar profili kullanılacaktır. Saten alçı yapılacak, astar ve boya tatbikinden önce sıva pürüzleri giderilecek ve zımparalanacaktır. Bütün oda, hol, giriş ve mutfak duvarlarında saten alçı üzerine JOTUN su bazlı boya kullanılacaktır. Tavanlar PERMOLİT marka beyaz tavan plastiği ile boyanacaktır. Odalara modern görünümlü Kartonpiyer uygulaması yapılacaktır.Salona ışık bandı spot, koridor,mutfak ve banyoya ise asmatavan spot yapılacaktır.Tüm odalarında laminant  parke çamsan  8mm. üründen yapılacak  ve eşdeğeri süpürgelik; Pencere önlerinde perdelik yapılacaktır.

 

Islak mekânlarda çimento esaslı sıva kullanılacaktır. Banyo dolapları özel olarak tasarlanacak uzman firmaya yaptırılacaktır. Banyolarda ve mutfaklarda ECA  vitrifiye elemanları kullanılacaktır. Batarya ve musluklar da yine ECA olacaktır. Klozetler ECA  marka gömme rezervuarla olacak ve sifon sistemi kullanılacaktır.

Banyolara projesine uygun akrilik duş teknesi ve duşa kabin, banyolarda ise  1.sınıf KÜTAHYA veya ÇANAKKALE  Seramik kullanılacaktır. İşbu sözleşme ekinde bulunan avan projeye göre banyo alanının daha verimli kullanılabilmesi için bağımsız bölümlere duş teknesi ve duşa kabin yapılması esastır. Çamaşır makinesi için yer bırakılacak ve tesisatı yapılacaktır.İşbu sözleşme ekinde bulunan avan projeye göre ebeveyn yatak odalarına ebeveyn banyosuna duş teknesi, duşakabin, gömme rezarvuar yapılması esas olup; kat maliklerinin yazılı talebi üzerine ebeveyn banyosu yerine teknik ve mimari şartların elvermesi durumunda kiler yapılabilecektir.

 

Antre, Mutfak ve koridor 60×60 cm 1.sınıf granit seramik olacak. Mutfak dolapları MDF LAM AKRİLİK yaptırılacaktır. Stars Galaxy Granit veya Rose Mino tezgah kullanılacaktır Tezgâh üstü duvar alnına dolap rengi ve tasarımına uygun seramik veya cam mozaik  malzeme tatbik edilecektir. Buzdolabı ,bulaşık makinası, ankastre fırın için yer bırakılacak ve tesisatları yapılacaktır. Mutfakta doğalgaz kaçağı uyarı sistemi yapılacaktır.

 

İç kapılar mimari proje doğrultusunda farklı boyutlarda ahşap TİK  KAPLAMA ,PVC veya MEMBRAN olacaktır. Bağımsız bölümlerin ana giriş kapısı ve bina giriş kapısı KALE veya TUTKUNLAR ahşap kaplamalı, Kale marka mono blok kilitli olacaktır. Gerek daire içi, daire giriş ve ana bina giriş kapısı yapılacaktır. Kullanılacak aksesuarlar 1. sınıf malzemeden seçilecektir. Yangın kapıları, yangına dayanıklı panik bar sistemli olacaktır. Banyo ve kilitleri içten çevirmeli tipte olacaktır.

 

Doğramalar 1.sınıf PVC olarak EGEPEN VEYA PİMAPEN 70lik SERİSİ uygulanacaktır.Pencereler çift açılımlı olarak uygulanacaktır. Camlar ŞİŞECAM marka ve  Isıcam 4=12=4 seçilecektir.

 

Ana merdiven basamak ve sahanlıkları doğal taş  granit veya mermer  malzeme olacaktır. Korkuluk ve tırabzanlar mimari projeye uygun olarak alüminyum olacaktır.Katlardaki asansör kapılarının etrafı mermer veya granit olacaktır.

 

Balkonlarda yeterli yükseklikte olarak mimari cepheye uygun alüminyum cam yapılacaktır.

 

Bina çatıları eğimli olacak, ısı ve su yalıtım şartnamesine uygun olarak eğimli çatı tarzında, ortalama 5-6 cm lik eğim üzerine gerekli su ve ısı yalıtımlı izolasyon malzemesi kullanarak  inşa edilecektir. Çatı arduazla bitümlü membran veya su yalıtımı + geotekstil keçe + dere çakılı ile bitirilecektir. Toprak altında kalan temel ve diğer betonarme elemanlar zemin su seviyesine göre bohçalama veya kristalize sürme malzeme FOCUS P3000, YALTEX veya SARPET marka ile suya karşı su basman seviyesine kadar yalıtılacaktır.Drenaj projesine uygun temel drenajları yapılacaktır.

 

Bina içinde tesisat için yönetmeliğin gerektirdiği  şaftlar oluşturulacak ve müdahale kapakları bırakılacaktır. Pis su hatları kalın etli 1. sınıf PVC HAKAN PLASTİK veya FIRATPEN  Marka borudan olacak ve havalıklar bulunacaktır. Açıktan giden tesisat boruları yoğuşma ve ısı kaybına karşı izole edilecektir. Pis su için blokta parsel bacası oluşturulacaktır. Şehir şebekesi haricinde su deposu tahsis edilecek ve bu su pompa ile tazyikli su dairelere gönderilecektir.

 

Tüm ünitelere müstakil konfor imkânı sağlayan ECA markalı KOMBİ ısıtma sistemi tesis edilecektir. Bina radyatörleri    DEMİRDÖKÜM veya ECA marka olacaktır. Banyolarda paslanmaya imkan vermeyen dekoratif  krom havlupanlar kullanılacaktır. Doğalgaz Deprem Sensoru kullanılacaktır.

 

 Elektrik işleri onaylı projelere göre yürütülecek ve kullanılacak anahtar, priz, topraklı priz, zil ve diğer aksesuar VİKO Kare serisi marka seçilecektir. Her ünitede birer SİEMENS marka sigorta panosu  bulunacak ve her panoda kaçak akım rölesi olacaktır. Binada merkezi uydu sistemi kurulacaktır. Çatıya tesis edilecek 2 adet 120 cm çapında uydu ile Türksat Kanalları, Dsmart (altyapısı yapılacaktır) ve Digiturk izlenebilecektir.Her dairede salonda, mutfakta ve  1 odasında anten ve LNB girişine ilgili prizlerde yer verilecektir.  Her bağımsız bölüme 1 adet telefon,  internet bağlantıları için gerekli kablo yapılacaktır. Tüm dairelerin, bina sokak kapısı ile iletişimini sağlayacak AUDİO markalı dâhili santral veya görüntülü dia fon sistemi kurulacaktır. Bina giriş aydınlatılacaktır. Mimariye uygun arazi aydınlatması tesis edilecektir. Temel ve bina topraklaması yapılacaktır.

 

 

Bina için yeterli hacimde PASLANMAZ beş ile on tonluk su deposu konacaktır.Ayrıca BAYMAK marka hidrofor sistemi kurulacaktır genelde sistemin belediye suyunun basıncı ile çalışması öngörülmekle beraber su basıncının düşük olduğu durumlarda hidrofor devreye girecektir.

 

Bina içinde drenaj sistemi imalat standartlarına ve projelerine uyularak kurulacak, arazi ve yollarda yağmur suyunun birikmesini önleyecek tedbirler alınacaktır. Drenaj ve yağmur suyu için drenaj sistemine bağlı bir parsel bacası oluşturulacak, temel drenajı ve çatıdan gelecek yağmur suları bu bacaya bağlanacaktır.

 

Asansör BOSS marka TSE 1. Sınıf HIZLI ve 6 KİŞİLİK asansör sistemi kurulacaktır. Asansör kapıları tam otomatik ve sensörlü olacaktır. Elektrik kesintilerinde kata getirme özelliği olacaktır. Aşırı yük durumunda uyarı sistemi mevcut olacaktır. Kabin içinde mimari projeye uygun doğal taş, ayna, müzik ve aydınlatma,acil ikaz butonu bulunacaktır.Asansörler, Müteahhit tarafından monte edilecek ve ruhsatı alınacaktır.

 

 

Bina girişi projenin değerinin dışarıdan algılanmasını sağlayacak tasarımda yapılacak ve ana bina giriş kapısına gerekli güvenlik önlemi alınarak giriş sağlanacak sistem yapılacaktır. Bina ve bahçe kamera sistemi ile güvenlik sağlanacak olup çevre aydınlatılacaktır. Uygun yere posta kutuları takılacaktır. Bina içi ortak alanların aydınlatılması sensörlü armatürler ile olacaktır.Kamera görüntüleri kablo TV hattına bağlanacak ve dairelerden TV ekranından ulaşılabilir olacaktır. Kamera 4 gözlü olacaktır.

 

 

Binaya bodrum katta belediyenin uygun gördüğü azami sınırlar içerisinde otopark yapılacaktır. Yapılacak otopark imar yönetmeliği kuralları çerçevesinde yapılacak olup araçların giriş çıkışlarını rahat bir şekilde yapacakları en ve genişlikte olacaktır. Kapalı otoparka merdiven ve asansörlerle daire bağlantıları sağlanacak, engelliler için rampa yapılacaktır. Otopark kapısı uzaktan kumandalı otomatik yapılacaktır. Kapı cinsi seksiyonel (ışık bantlı) olacak ve garaj kapısı net yüksekliği 215 cm’den az olmayacaktır. Otopark içi kat yüksekliği; mekanik havalandırma aydınlatma sistemi göz önüne alınarak belirlenecektir. Zemini temiz ve tozumayacak şekilde yapılacak, aydınlatması LED şarjlı armatürlerle sağlanacaktır. Havalandırma sistemi,(duman tahliye ve egsoz) kanallı havalandırma olup yangın yönetmeliğine uygun fan takılacaktır. Garaj iniş yolunda yağmur suyunu tahliye etmesi için demir mazgal monte edilecektir.

 

Bahçe düzenlemesinde bina giriş yolları olacak ve yeşil alanlar ağaçlandırılacak, çimlendirilecektir. Su izolasyonu sağlanıp kapalı otoparka su girişi engellenecektir. Bahçe aydınlatılmasında dekoratif armatürler kullanılacaktır, bahçe sulaması ve gerekli yerlere can suyu musluklar düzenlenecektir.

 

İşbu teknik şartnamede belirtilen maddeler üzerinde işin her safhasında zemin, doğa ve iklimşartlarından, yerel otoriteden, mühendislik ve mimarlık gereklerinden, inşaat teknolojisi, malzeme ve malzeme kullanım şeklinden meydana gelen değişiklik ve yeniliklerden kaynaklanan revizyonlar komisyondan onay alınmak suretiyle yapılabilir. Ancak kullanılacak malzemenin piyasada bulunmamasının resmi olarak doğrulanması veya belgelenmesi veya geçecek zaman süresi içinde daha cazip malzeme ve markanın piyasaya çıkması halinde MÜTEAHHİT, işbu sözleşmenin 4.maddesinde belirlenen komisyondan yazılı onay almak kaydıyla projenin lehine malzeme ve markada değişiklik yapabilir. İş bu sözleşme ve teknik şartname kapsamı dışında, projede bulunmayan fakat taraflarca yapılmasında fayda görülen işlerin yapılmasına ortak olarak karar verilmesi veya ek imar alınması durumunda yapılabilecek ek imalatlar için, sözleşme süresine ilave olarak MÜTEAHHİT’e münasip ek süre tanınması kabul edilmiştir.

 

: Salona yeterli büyüklükte VESTEL marka klima koyulacaktır.

 

-JENARATÖR : Ortak alanlara yetecek  KW ta AKSA veya TEKSAN marka  jeneratör  konulacaktır.