Haberler

KENTSEL DÖNÜŞÜM’DE UZMAN FİRMAMIZ

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel Dönüşüm Kanunundan yararlanabilmeniz için Apartman, Site veya Yapı Adasındaki Tüm Binalarınız için   Deprem Risk Raporu almanız yeterlidir. Deprem Risk Raporu sonucuna göre deprem riskli, hasarlı, ekonomik ömrünü tamamlamış binalarınızı Kentsel Dönüşüm Kanunu ile kendi inisiyatif ve talebiniz doğrultusunda; Başka yerleşim bölgelerine kaydırılma korkusu yaşamadan şuan evlerinizin bulunduğu alanda yenileyebilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Mevcut depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların depremlerde ciddi can ve mal kaybına neden olduğunu İzmit, Adapazarı, Erzincan ve en son Van depreminde hep beraber yaşadık. Bu mevcut kötü binaların; vatandaşın talebi ile kredi desteği, harç ve vergi muafiyetleri sağlanarak depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal ve yeşil alanlara sahip modern, estetik binalara dönüşmesi için 31.05.2012 tarihinde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu (afet riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili kanun) çıkmıştır.

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile depreme dayanıksız, eski, ekonomik  ömrünü tamamlamış evinizi, binanızı, işyerinizi başka bir yere kaydırılma korkusu  yaşamadan Kentsel Dönüşüm avantajlarından yararlanarak yeniden  inşa edebilirisiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kentsel Dönüşüm Türkiye’deki eski, depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış tüm binaları kapsamaktadır.

Kentsel Dönüşümden iskanlı, kat irtifaklı binalar ile arsa tapulu kaçak binalar, gecekondular da yararlanabilir.

Binanın yeniden inşaatı ve tüm kararlar için binada 2/3 çoğunluk yeterlidir.

Mülk sahipleri Devlet Teşvikli Kentsel Dönüşüm Kredisini kullanabilir.

İstanbuldaki Mülk Sahipleri  18 ay boyunca aylık 1.150 TL (Geri Ödemesiz) Kentsel Dönüşüm kira yardımı alabilirler.

İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de 2019 yılı içerisinde kentsel dönüşüm kira yardımı maliklere 1.150 TL, kiracıya 2 bin 300 TL ve sınırlı ayni hak sahiplerine ise 5 bin 750 TL olarak yapılıyor.

Ankara, İstanbul, İzmir

Malik:  1.150,00 TL
Kiracı (Defaten): 2.300,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 5.750,00 TL

Ayrıca son düzenlemelerle  Riskli bir yapıda hak sahiplerinin 3’te 2’si dönüşüme evet derse, 3’te 1’in payı satılıyor. Geçmişte Hazine’nin alımına açık olan bu hisseler artık 3’üncü kişilere de satılacak. Yapılan düzenlemeye göre malikler arasında bu hisseleri alan çıkmazsa dışarıdan bir yatırımcıya satılabilecek. Satışlar ihaleyle yapılıp gelir hisse sahibine verilecek. Bu satışla kilitlenen dönüşüm projelerinin tamamlanması hedefleniyor.

Eski, depreme dayanıksız binanız Kentsel Dönüşüm ile depreme dayanıklı hale gelecek ve çocuklarınıza güvenli bir mülk bırakacaksınız.

Eski dairenizin değeri;  Kentsel Dönüşüm ile en az 2 kat artacak.

Kentsel Dönüşüm kapsamına giren binanızın yeniden inşaası sırasında tüm belediye harçları, noter harçları, vergi muafiyetlerinden yararlanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir